V predchádzajúcom článku sme vás previedli možnosťami usporiadania kuchynskej linky a a ich výhodami a teraz vám poradíme, čomu by ste sa pri plánovaní novej kuchynskej linky mali vyvarovať. Či už plánujete úplne novú kuchyňu alebo rekonštruujete zastaranú miestnosť, pozor by ste mali dať najmä na nasledujúce často sa opakujúce chyby.

 

✖ Nedostatok pracovného priestoru

Pravdepodobne najbežnejšia sťažnosť mnohých ľudí na usporiadanie kuchynskej linky je nedostatok miesta na pracovnej doske. Samozrejme, nie každý potrebuje veľkú plochu na prípravu jedla, ak varí len sporadicky. Napriek tomu každá kuchyňa potrebuje primerané množstvo pracovných plôch na pohodlnú prípravu jedál a používanie malých prenosných spotrebičov, ako sú napríklad ryžovary alebo fritézy.

 

V ideálnom prípade by ste mali mať v kuchyni čo najviac voľných horizontálnych plôch, aby ste mali voľný pult vždy, keď ho budete potrebovať. Vhodným riešením môže byť raňajkový bar alebo ostrovček, ktorý rozšíri dostupnú plochu pultu.

 

✖ Plytvanie úložným priestorom

V kuchynskej linke musí byť dostatok priestoru pre množstvo vecí, od veľkých pevne zabudovaných spotrebičov až po rôznorodé vybavenie potrebné na varenie a upratovanie. Preto je nevyužitie každého možného centimetra úložného priestoru plytvaním a to platí o to viac v menších kuchyniach.

 

Nájsť rovnováhu medzi tým, aby boli všetky kuchynské pomôcky skryté a zároveň rýchlo dostupné, môže byť ťažké, ale nie je to nemožné. Kľúčom je investovať do inteligentných riešení, ako sú výsuvné úložné mechanizmy a vložky do zásuviek. Uistite sa, že všetko má svoje miesto a každý predmet nájdete presne tam, kde ho očakávate.

 

✖ Nedodržanie kuchynského trojuholníka

Hoci nie pri každej kuchynskej linke musí byť dodržané pravidlo zlatého trojuholníka, vo väčšine prípadoch ho nachádzame. Nech už umiestnite najdôležitejšie prvky v miestnosti – drez, sporák a chladničku – akokoľvek, musia byť nainštalované na prístupných miestach. To závisí nielen od umiestnenia vodovodných potrubí a elektrických rozvodov, ale aj od toho, kadiaľ môžu ľudia chodiť, aby sa dostali do kuchyne bez toho, aby im v ceste niečo prekážalo.

 

Bez ohľadu na tvar usporiadania kuchynskej linky – či už je to U, L, G alebo čokoľvek iné – problémy, ktorým sa musíte vyhnúť, pokiaľ ide o kuchynský trojuholník, sú rozmiestnenie bodov príliš ďaleko od seba a ich nevhodné umiestnenie. Medzi jednotlivými bodmi by ste nemali spraviť viac ako tri kroky a nemali by tam byť žiadne prekážky, ktoré by bránili pohybu viacerých osôb.

 

✖ Nedostatočné osvetlenie

V takej dôležitej miestnosti, akou je kuchyňa, si nemôžete dovoliť zanedbať osvetlenie. Svetlá musia byť dostatočne jasné a vhodne umiestnené nad pracovnými plochami, aby ste mohli bezpečne pripravovať a variť jedlo. Takéto svetlo však môže byť príliš silné, keď si chcete len sadnúť a najesť sa alebo sa porozprávať, preto je dôležité mať aj iné možnosti – známe ako ambientné osvetlenie.

 

V kombinácii s ambientným osvetlením môžete použiť akcentové osvetlenie na zdôraznenie dizajnového prvku kuchynskej linky, napríklad osvetlenie pod skrinkou alebo pod policou, ako ďalšia možnosť na zvýraznenie akýchkoľvek otvorených expozícií. Toto osvetlenie je pohodlné pre bežné používanie a ďalšie svietidlá sa môžu stať aj hlavnými dizajnovými prvkami, ako napríklad závesné svetlá.

 

✖ Podcenenie zásteny

Vzhľadom na zvýšený predpoklad kontaktu tekutín, mastnoty a pary so stenou nad zónami na prípravu potravín a varenie má zmysel chrániť ju kvalitnou zástenou, ktorý bude dostatočne odolná voči teplu aj vlhkosti. Ideálnym materiálom sú obkladačky, sklo, plast, či kameň. Ľahko z neho vytvoríte nielen funkčný ale najmä dizajnový prvok v kuchyni. Inštalácia kuchynskej zásteny má svoj význam najmä za sporákom a drezom, no väčšinou vedie ponad celú pracovnú plochu kuchynskej linky..

 

✖ Nedostatočné vetranie

Ďalším častým problémom, ktorý by ste pri plánovaní kuchynskej linky nemali zanedbať, je vetranie kuchyne. Nad sporákom budete potrebovať dostatočne výkonný odsávač pár, ktorý je nevyhnutný nielen pre uzavreté kuchyne, kde sa pachy a plyny môžu v menšom priestore rýchlo hromadiť. Výkonný digestor je dôležitý prvok aj pre otvorené kuchyne, pretože zápach z varenia, ktorý sa šíri po celom dome, nie je vždy príjemný, ale dobré vetranie ho dokáže udržať pod kontrolou.

 

Tipy pri plánovaní kuchynskej linky, ktoré vždy fungujú

 

Predstavíme vám niekoľko všeobecných tipov, ktoré môžete prispôsobiť tak, aby vyhovovali jedinečným podmienkam vašej kuchyne.

 

✔ Maximalizácia prirodzeného svetla

O dobrom osvetlení kuchyne sme už hovorili, ale nespomenuli sme, aké dôležité je prirodzené svetlo. Mať počas dňa prístup k čo najväčšiemu množstvu prirodzeného svetla a maximalizovať jeho rozloženie v otvorených priestoroch je rozhodujúce pre zachovanie funkčnosti a pohodlia bez toho, aby ste sa príliš spoliehali na umelé osvetlenie. Preto kuchyne potrebujú okná alebo sklenené dvere.

 

Tam, kde nie je možné využiť dostatočné presvetlenie prirodzeným svetlom by ste mali zvoliť vysoko lesklé povrchové úpravy, ktoré odrážajú svetlo, ktoré tam je.

 

 

✔ Vytvorenie plynulého toku

Ak chcete vytvoriť priestranné usporiadanie kuchynskej linky, ktoré nepôsobí príliš stiesnene alebo nesúvislo, mali by ste pracovať na prepojení jednotlivých zón pomocou dekoračných prvkov, vďaka ktorým bude prechod pôsobiť plynulo. Príkladom je použitie rovnakej podlahy a pracovných dosiek v celej kuchyni. Nemalo by tu byť príliš veľa vizuálnych prestávok.

 

Nezabúdajte ani na plynulý prechod. V celej kuchyni by mala byť hlavná ulička bez nebezpečenstva s ľahkým prístupom do hlavných častí miestnosti. Napríklad chladničku môžete umiestniť blízko dverí, aby ste si mohli rýchlo vziať občerstvenie bez toho, aby ste rušili ľudí pri varení.

 

✔ Správne rozloženie priestoru a spotrebičov

Ako sme už spomínali, každý pokus o vytvorenie kuchynského trojuholníka by mal obmedziť vzdialenosť medzi tromi bodmi. Efektivita usporiadania sa znižuje, čím viac musíte prejsť, aby ste sa dostali z jednej zóny do druhej, čo znižuje vašu produktivitu. Všetko, čo potrebujete na prípravu a varenie jedla a upratovanie po sebe, by malo byť ľahko dostupné – inak sa to rýchlo stane nepohodlným.

 

Keďže drez si vyžaduje pevné vodovodné potrubie, často je najlepšie umiestniť tento komponent ako prvý. Sporák sa spravidla umiestňuje na vonkajšiu stenu, pretože umožňuje inštaláciu odťahového ventilátora do exteriéru. Samozrejme, môžete nainštalovať sporák a digestor nad ostrovček, ale to bude pravdepodobne drahšie. Dnes sú čím viac dostupné varné dosky so vstavaným digestorom, ktoré sa stávajú obľúbeným prvkom moderných kuchýň.

 

Medzi drezom, sporákom a chladničkou by mal ostať dostatok priestoru na pracovnej doske a tiež  dostatok úložného priestoru. Praktickým riešením sú vstavené spotrebiče, ktoré môžete umiestniť vo výške a pozícii aká vám najviac vyhovuje.

 

 

✔ Chytré riešenie skrytého úložného priestoru

Významnou súčasťou usporiadania atraktívneho usporiadania kuchynskej linky je udržanie neporiadku mimo dohľadu. Jednoduché strkanie všetkého do skriniek a zásuviek však nie je správny spôsob. Pomôcky na varenie, či stolovanie by ste mali ľahko nájsť, vždy keď ich potrebujete použiť. Zamerajte sa preto na organizačné mechanizmy. Dobrý nápad je tiež využiť možnosti vertikálneho skladovania. Bez ohľadu na to, s akou malou plochou pracujete, vždy môžete pridať viac úložného priestoru smerom nahor (pokiaľ nie ste limitovaný veľmi nízkym stropom). Vyskúšajte umiestniť vstavané spotrebiče nad seba, napríklad rúru, mikrovlnku a kávovar, a vo vedľajšej časti vytvoriť vysokú špajzu alebo pridať nástenné háčiky a závesné regály.